B

Béčko jsou samozřejmě auta, ale i tohle oprávnění nám trochu zasahuje do motorek. Tak jen pro pořádek, kromě čtyř kol můžete s béčkem řídit také:

  • vozidla zařazená do skupiny AM
  • vozidla zařazená do skupiny A1 s automatickou převodovkou (i elektroskútry)
  • tříkolová vozidla zařazená do skupiny A po dosažení věku 21 let

Co to znamená konkrétně? Padíka můžete řídit jakéhokoli, s řazením nebo bez, ale nesmí jet víc než 45 km/h, takže pořád žádný Simson nebo Pionýr. Stopětadvacítku akorát skútr, protože automatickou převodovkou je i variátor. Pozor, nepleťte si to s automatickou spojkou, jako má třeba Honda Super Cub, která má čtyřstupňovou převodovku. Ta sem nepatří, tu řídit nemůžete. Platí ale třeba pro elektroskútr BMW C evolution v jeho slabším provedení, které má výkon 11 kW. Vlastně prakticky pro jakýkoli elektrický motocykl, protože nás nenapadá žádný, který by měl řazení.

A když je vám 21, můžete řídit tříkolky, jako je třeba H-D Freewheeler, Piaggio MP3 nebo Can-Am Spyder. Pozor, důležité je, co máte napsáno v papírech, protože původní MP3 sice také měly tři kola, ale homologované byly jako motocykl, takže na ně potřebujete nejčastěji A2! Až verze LT jsou homologované jako tříkolka L5e.

Více na: https://www.motorkari.cz/clanky/jak-na-to/ridicak-na-vlastni-kuzi-nastupujeme-do-kurzu-41184.html
Copyright © Motorkari.cz