Nový model R125: lehký supersport Yamaha s nejvyšší specifikací

Kompletní řada supersportů od 125 ccm do 1000 ccm

Uběhlo neuvěřitelných téměř 25 let od chvíle, kdy Yamaha otřásla motocyklovým světem a představila svůj první model R1 před ohromeným publikem složeným z novinářů, kteří jen stěží dokázali uvěřit tomu, co Yamaha vytvořila. Tento kultovní motocykl s mimořádně nízkou hmotností, pozoruhodně kompaktními rozměry a nejvyšším výkonem ve své třídě představoval pro evropské jezdce supersportu začátek skutečně úžasné nové éry.

Příchod prvního modelu R1 byl jen začátkem. V jeho stopách následovaly modely R1M, R6, R3, R125 a nedávno R7, z nichž každý byl vytvořen k obrazu R1 – nesporného krále supersportů. Modely Yamaha řady R přinášejí na silnice skutečné technologie a výkony závodních motocyklů a již čtvrt století inspirují tisíce jezdců.

Řada R značky Yamaha nadále určuje směr vývoje s nejširší nabídkou vzrušujících supersportovních strojů o objemech od 125 ccm až po 1000 ccm. Řada R se díky svým vítězným výsledkům v nejprestižnějších světových závodních šampionátech etablovala jako neotřesitelná skupina vysoce výkonných strojů. A uvedení nové generace modelu R125 v roce 2023 potvrzuje závazek společnosti Yamaha nabídnout každému jezdci výjimečný zážitek z vysoce výkonné jízdy.

4. generace R125: Propojení s R

Když Yamaha v roce 2008 uvedla na trh první model R125, přinesla do třídy pro řidičské oprávnění skupiny A1 125 ccm pokročilý design a technologie supersportů. Tento nejlepší motocykl ve své třídě, který stanovil nová měřítka vzrušujícího výkonu, obratnosti a agresivního stylu, se okamžitě setkal s úspěchem a dodnes si udržuje pozici premianta mezi lehkými motocykly s vysokým výkonem.

Během uplynulých 15 let se tento kultovní stroj neustále vyvíjel, aby si mezi výkonnostně zaměřenými jezdci, kteří hledají dokonalý motocykl se závodním pozadím, udržel status superhvězdy. Model R125 určený pro mladé a nekompromisní jezdce supersportu, kteří zahajují svůj vztah s řadou R, nadále ukazuje cestu vpřed.

Každý supersport Yamaha je vyvinut s ohledem na stejnou DNA řady R, díky níž se její vlajková loď R1 stala dominantním motocyklem v závodech World Superbike. Závodní technologie jsou patrné také na celém modelu R125 pro rok 2023, od nového dynamického designu kapotáže až po technologii rámu Deltabox a radiální uložení předního brzdového třmenu.

4. generace Yamahy R125 s okamžitě rozpoznatelným novým vzhledem, který je přímo inspirován modelem R7, propojenými TFT přístroji a řadou vylepšení podvozku a novou elektronikou nabízí každému jezdci skutečnou ochutnávku toho, kam ho může svět třídy R dovézt.

Nejnovější design řady R

Model R125 má zcela nový vzhled, který podtrhuje jeho status špičkového lehkého supersportu Yamaha a posiluje rodinné vazby řady R, které z něj činí tak výjimečný motocykl.

Nový výkonný LED světlomet s dvojí funkcí je umístěn uprostřed přídě ve tvaru písmene M a poskytuje zářivé potkávací a dálkové světlo pro vynikající výhled a viditelnost. Velmi kompaktní rozměry a nízká hmotnost světlometu umožnily montáž vysoce aerodynamické přední kapotáže s LED obrysovými světly inspirovanými modelem R7, která modelu R125 propůjčila nový radikální vzhled „velkého motocyklu“.

Vzhled tohoto nejlehčího supersportu Yamaha proměňuje zcela nová kapotáž s agresivnější tváří, novou aerodynamickou kapotáží a přepracovanými odvětrávanými kryty nádrže, které navozují pocit výrazného horizontálního proudění. Tato přepracovaná kapotáž poskytuje plně sladěný a vytříbený vzhled, který podtrhuje status tohoto nejlepšího motocyklu ve své třídě jako prémiové vysoce výkonné 125ky.

5palcové TFT přístroje inspirované modelem R1

Nový model R125 pro rok 2023 je vybaven nejnovějšími 5palcovými barevnými TFT přístroji inspirovanými vlajkovým modelem R1. K dispozici jsou dva různé grafické motivy: jezdec si může zvolit motiv „Silnice“ nebo „Okruh“, které odpovídají různým jízdním situacím. Motiv „Silnice“ obsahuje centrální digitální rychloměr a sloupcový otáčkoměr a v dolní části má panel s kontrolkami blikačů, dálkových světel a teploty. Motiv „Okruh“ má zaměřenější rozložení s centrálním časovačem kol s pamětí na 25 kol, nad kterým je sloupcový otáčkoměr, a poskytuje jezdci klíčové informace při jízdě na závodním okruhu.

Oba motivy zobrazení jsou v horní části displeje vybaveny programovatelnou kontrolkou řazení – motiv „Okruh“ zahrnuje programovatelný rozsah otáčkoměru, který jezdci umožňuje přizpůsobit vizuální zobrazení jeho jízdnímu stylu a individuálním preferencím.

Připojení chytrých telefonů

Zůstat v kontaktu s okolím je nyní pro jezdce R125 ještě snazší, protože model 2023 je vybaven komunikační řídicí jednotkou (CCU), která umožňuje připojení chytrého telefonu. Pro aktivaci konektivity je nejprve nutné chytrý telefon jezdce propojit s motocyklem přes Bluetooth® pomocí bezplatné aplikace Yamaha MyRide. Jakmile majitel svůj chytrý telefon propojí, budou se na novém 5palcovém TFT displeji zobrazovat upozornění na příchozí hovory a textové zprávy a prostřednictvím aplikace může sledovat klíčové parametry motocyklu.

Jezdci mají také přístup k informacím zahrnujícím stav baterie chytrého telefonu a v případě jakéhokoli technického problému s modelem R125 může systém upozornit prodejce Yamaha nebo jiný určený kontakt, který si majitel zvolil.

Systém kontroly trakce

Pro nejvyšší úroveň jistoty a kontroly je model R125 vybaven systémem kontroly trakce. Spolu s asistenční antihoppingovou spojkou a volitelným systémem rychlořazení kontrola trakce jezdci modelu R125 umožňuje zažít vysokou míru ovladatelnosti, zejména při akceleraci na plný plyn. Stav tohoto přepínatelného systému se zobrazuje na nových 5palcových TFT přístrojích a lze jej vypnout pro určité situace, jako je jízda na okruhu.

Nové horní brýle inspirované modelem R1 a spínače na řídítkách

Celkový dojem a vzhled kokpitu motocyklu R125 je povýšen na zcela novou úroveň díky novým 5palcovým TFT přístrojům a novým vysoce kvalitním horním brýlím inspirovaným modelem R1, které podtrhují čistou DNA řady R tohoto modelu.

Závodní řídítka jsou vybavena novými ergonomickými spínači inspirovanými modelem R1, které jezdci umožňují intuitivní ovládání různých funkcí včetně motivu nového TFT displeje.

Předpřipravená kabeláž pro Quick Shifter

Každá Yamaha řady R je závodní stroj, který je inspirován nekompromisním duchem vítězného modelu R1M a zkonstruován s využitím nejnovějších závodních technologií. Model 2023 je předpřipraven pro montáž rychlořazení Quick Shifter, takže jezdci mohou snadno namontovat originální systém Quick Shift Yamaha, který umožňuje plynulé řazení nahoru pod plným plynem pro silnější akceleraci.

Pneumatiky Michelin Pilot Street

Model 2023 je vybaven pneumatikami Michelin Pilot Street, které byly vyvinuty tak, aby nabízely sportovní ovladatelnost spolu s dobrými jízdními vlastnostmi na mokru i suchu, přičemž jejich nejnovější dezén nabízí vynikající poměr přilnavosti a odolnosti vůči opotřebení. Tato kombinace přední pneumatiky o rozměrech 100/80-17 a široké zadní pneumatiky 140/70-17 zajišťuje modelu R125 vynikající přilnavost k vozovce a agilitu v zatáčkách.

Technické údaje modelu R125

 • Nový dynamický design kapotáže řady R
 • Nový kompaktní LED světlomet s dvojí funkcí
 • Nová LED obrysová světla inspirovaná modelem R7
 • Nové 5palcové TFT přístroje se dvěma motivy inspirované modelem R1
 • Nová programovatelná kontrolka řazení a rozsah otáček
 • Nové možnosti připojení chytrého telefonu přes jednotku CCU pomocí funkce Bluetooth
 • Nový systém kontroly trakce
 • Nové horní brýle inspirované modelem R1 a spínače na řídítkách
 • Nová předpřipravená kabeláž pro Quick Shifter
 • Sportovní, pohodlná a suverénní jízdní pozice
 • Čtyřtaktní motor EURO5 o objemu 125 ccm s variabilním řízením ventilů (VVA) s vysokým točivým momentem
 • Asistenční antihoppingová spojka
 • 41mm upside-down přední vidlice KYB
 • 292mm plovoucí přední kotouč / 220mm zadní kotouč
 • Lehká kyvná vidlice z litého hliníku
 • 11litrová palivová nádrž
 • 2kanálový systém ABS
 • Přední brzdový třmen s radiálním uchycením
 • Rám Deltabox s optimalizovanou geometrií
 • Dvoudílné sedadlo jezdce a spolujezdce, výška sedadla jezdce 825 mm
 • Pneumatiky Michelin Pilot Street: 100/80-17 vpředu / 140/70-17 vzadu
 • Barvy a grafika řady R nové generace

Cena a dostupnost

Model R125 pro rok 2023 bude v Evropě k dispozici od února 2023. Podrobnější informace o dostupnosti a místní ceně získáte u svého národního distributora Yamaha.

Barvy

R125 Icon Blue

Tech Black

Řada R 2023: Ryzí závodní DNA

Řada R obsahující špičkové výkonné motocykly Yamaha byla po 25 let neustále zdokonalována a představuje vrchol vývoje supersportů. Každý model v nabídce pro rok 2023 zůstává věrný původní nekompromisní koncepci řady R, která je dlouhodobou designovou filozofií stojící za každým modelem, který hrdě nese ikonické logo „R“.

Modely R1 a R1M formované vítěznou závodní DNA, která je patrná v každém motocyklu řady R, a poháněné špičkovým motorem crossplane o objemu 998 ccm nabízejí prvotřídní výkon pro jezdce na silnici i na okruhu, kteří chápou skutečnou hodnotu závodního dědictví značky Yamaha.

Model R1 GYTR určený pouze k jízdě na okruhu je pro jezdce a závodníky, kteří potřebují stroj dokonale uzpůsobený pro okruh, a byl plně připraven závodními techniky společnosti Yamaha. R1 GYTR je vybaven řadou příslušenství GYTR pro zvýšení výkonu a najdete na něm např. vysoce kvalitní výfuk Akrapovic, programovatelnou řídicí jednotku a lehkou kapotáž ze skelných vláken vyztuženou uhlíkem v bílé barvě. R1 GYTR je k dostání výhradně v prodejnách Yamaha PRO.

Modelová řada R1 je vybavena nejpokročilejšími technologiemi motoru, šasi a elektronického řízení, které byly vyvinuty na základě vítězných závodních motocyklů MotoGP® a World SBK® společnosti Yamaha, a přináší tak dokonalý zážitek z jízdy na superbiku.

Model R6 již mnoho let zcela dominuje světovému šampionátu SSP®, a to do té míry, že každý jezdec, který to myslí s vítězstvím vážně, si vždy vybere Yamahu. Modely R6 RACE a R6 GYTR, které jsou určeny pouze k jízdě na okruhu, jsou pro závodníky, jezdce a celé týmy volbou číslo 1.

Model R7, poháněný motorem Yamaha crossplane o objemu 698 ccm s vysokým točivým momentem, je jednou z nejdostupnějších a nejpříjemnějších cest do světa třídy R. Díky svému stylu inspirovanému modelem R1, vynikajícímu reálnému výkonu a kompaktní šasi se rychle dostává do kolektivního povědomí jako špičkový supersport střední třídy.

Model R3 licenční třídy A2 je ideální pro jezdce přecházející z kategorie 125 ccm a vyznačuje se stejným skvělým vzhledem a vysokou kvalitou provedení jako všechny supersporty Yamaha.

Program a poháry Yamaha bLU cRU

Program Yamaha bLU cRU byl založen společností Yamaha ve spolupráci s organizacemi FIM Europe a Dorna Sports a je určen k podpoře, výchově a rozvoji budoucích závodních hvězd. V roce 2023 se mohou všichni jezdci, kteří chtějí předvést svůj talent před špičkovými závodními týmy, přihlásit do Evropského poháru R3 bLU cRU, který se pojede na vybraných evropských kolech mistrovství světa superbiků.

V premiérovém ročníku poháru R7 se závodů s novým modelem R7 zúčastnilo více než 100 účastníků – od okruhových jezdců až po jezdce závodící pro zábavu. Pohárová série R7 vstoupí v roce 2023 do své druhé sezóny, do které se zapojí nejméně pět evropských zemí, a bude zakončena evropským superfinále série R7, které se uskuteční v rámci jednoho ze závěrečných kol mistrovství světa superbiků FIM 2023.

Barvy řady R pro rok 2023

R1M Icon Performance

R1 Icon Blue

Yamaha Black

R1 GYTR Primer Black

R7 Icon Blue

Yamaha Black

R6 RACE Tech Black

R6 GYTR Primer White

R3 Icon Blue

Yamaha Black

Originální příslušenství Yamaha

Společnost Yamaha vyvinula širokou řadu originálního příslušenství, které umožňuje majitelům motocyklů řady R vytvořit si jedinečně přizpůsobený supersport. Dlouhý seznam účelově vyrobených komponentů zahrnuje příslušenství GYTR zaměřené na výkon, včetně kompletního výfukového systému Akrapovic, aerodynamického sportovního štítu a systému Quick Shift, a také různé doplňky do zázemí a garáže.

K dispozici je také rozsáhlý výběr kosmetických vylepšení včetně LED ukazatelů směru, krytu sedla, chrániče řetězu, držáku registrační značky, lehkých frézovaných páček a mnoha dalších prvků. Veškeré originální příslušenství GYTR a Yamaha může dodávající prodejce namontovat na zákazníkův nový motocykl R125 ještě před jeho převzetím a také jej lze dodatečně namontovat na ojetý stroj.

Kolekce Paddock Blue

Kolekce Paddock Blue je oficiální řada oblečení Yamaha pro supersporty řady R, která zahrnuje vše od triček, mikin, polokošil a svetrů až po softshellové a jiné bundy a také řadu jezdeckého vybavení s homologací CE.

Kolekci oblečení Paddock Blue doplňuje výběr zavazadel a zboží Paddock Blue, jako jsou tašky na jezdecké vybavení, kufry na kolečkách a batohy, ale také pokrývky hlavy, drobné předměty a dárky – vše, co potřebuje každý majitel a fanoušek R.