Nové sportovní skútry Yamaha TMAX a TMAX Tech MAX.

Přímo na MAX.

Za posledních 20 let se nejúspěšnější evropský sportovní skútr TMAX neustále vyvíjel a zdokonaloval, aby vyhovoval měnícím se potřebám mnoha tisíců zákazníků, kteří se rozhodli řídit tento ikonický stroj.

Pro rok 2022 bude TMAX těžit z nového radikálního designu inspirovaného segmentem supersportů spolu s kompaktnější novou kapotáží a vylepšenými koly a odpružením, které poskytují sportovnější ovladatelnost.

Je to také nejchytřejší sportovní skútr Yamaha s těmi nejlepšími parametry. Je vybaven plnobarevným 7palcovým přístrojovým panelem TFT, který nabízí navigaci Garmin s kompletní mapou.* Sportovnější, štíhlejší a chytřejší 8. generace TMAX a TMAX Tech MAX jsou vybaveny tak, aby poskytovaly maximální zážitek z plně automatické jízdy.

Znovuobjevení zásadního TMAX

Svět 2 kol se navždy změnil, když byl v roce 2001 představen první TMAX. Nikdy předtím nikdo nic podobného neviděl. Objevil se stroj jako žádný jiný a nabízel vzrušující a snadno ovladatelný výkon spolu se skutečnými schopnostmi na dlouhé vzdálenosti, vysokou rychlostí a nepřekonatelným každodenním pohodlím. Mnozí si mysleli, že je nemožné vytvořit takové hybridní vozidlo, které by vůbec poprvé spojilo svět skútrů a motocyklů.

Již od založení společnosti Yamaha si její inovativní designéři vybudovali reputaci tím, že vytvářeli jedny z nejvíce vzrušujících a radikálních nových konceptů na světě, které otevřely zcela nové segmenty na trhu. Mezi příklady patří technologie lehkého rámu Deltabox, která v 80. letech zcela změnila scénu supersportovních motocyklů – a dnešní vzkvétající svět dobrodružných motocyklů může vystopovat svůj původ až k průkopnickým modelům Yamaha, které vyhrály Dakar před 40 lety.

Když byl tedy svět před 20 lety svědkem uvedení původního modelu TMAX a vzniku zcela nové kategorie, jen málo lidí bylo překvapeno zjištěním, že vůbec první sportovní skútr byl vytvořen společností Yamaha Motor Company.

Sportovnější výkon, dynamičtější vzhled a propojená technologie

TMAX 2022 zůstává věrný původnímu konceptu, který z tohoto revolučního stroje udělal jeden z nejprodávanějších modelů Yamaha. Díky speciální kombinaci vysoce výkonného dvouválcového motoru pevně namontovaného k lehkému šasi a oblečenému do elegantní karoserie se může TMAX pochlubit trvalým úspěchem.

Od svého představení v roce 2001 je tento převratný stroj společnosti Yamaha již po dvě desetiletí každoročně nejprodávanějším sportovním skútrem a nový model s vyšší specifikací je plně vybaven tak, aby posílil pozici TMAX na vrcholu prodejních žebříčků. TMAX, který přitahuje loajální a znalé fanoušky po celé Evropě, i nadále poskytuje novým i vracejícím se zákazníkům vzrušující zážitek z jízdy spolu s vynikající kvalitou produktů společnosti Yamaha a nejvyšší úrovní pohodlí.

Kompaktní a dynamická nová kapotáž

Zcela nová kapotáž modelu TMAX je kompaktnější než kdy předtím a vyznačuje se radikálně novou tváří s agresivně tvarovanými křídly, výraznými hranatými přívody vzduchu a štíhlejšími dvojitými LED světly s integrovanými směrovými světly, které dodávají ještě impozantnější a působivější vzhled inspirovaný supersportovními modely Yamaha.

I když je stále okamžitě rozpoznatelný jako ikonický TMAX, prakticky každý panel kapotáže a vnější díl jsou pro rok 2022 přepracovány tak, aby tomuto nejprodávanějšímu modelu dodaly dynamičtější a drsnější vzhled, který jistě vzbudí příznivé srovnání s některými současnými předními supersportovními motocykly. A to je přesně to, co dělá TMAX oblíbeným u evropských jezdců – je to stroj, který nabízí to nejlepší z obou světů tím, že kombinuje vynikající výkon ve vysoké rychlosti, stabilitu a sportovní jízdní vlastnosti motocyklu a jednoduchost a uživatelskou přívětivost skútru.

Kromě své výrazné nové tváře je TMAX vybaven zcela novým čelním štítem, které přispívá k jeho kompaktnímu novému vzhledu a zlepšuje jízdní vlastnosti – a má i mnohem štíhlejší střední část, což zlepšuje pohyblivost jezdce. Nově navržená hladší zadní část se zadním světlem ve tvaru T zdůrazňuje čisté a sportovní linie – a nové bumerangy a přepracované kryty dokonale ladí se zbytkem nové kapotáže a dodávají modelu 2022 svěží a atraktivní nový vzhled, který navazuje na legendární rodokmen TMAX zajišťující sebevědomý a současný vzhled.

Barva Extreme Yellow

Abychom vzdali poctu původnímu modelu, který úplně změnil trh a představil zcela nový způsob života a jízdy, bude nový TMAX k dispozici v zářivě žluté barvě Extreme Yellow. Tato silná a výrazná barva bude navždy spojena s prvním sportovním skútrem na světě a dokonale vystihuje dynamického a zábavného ducha evropského skútru číslo jedna. K dispozici také v barvách Icon Blue a Sword Grey.

Připojený 7palcový plnobarevný přístrojový panel TFT

Nový TMAX získává významný upgrade o ve své třídě nejlepší připojený 7palcový plnobarevný displej TFT, který zobrazuje řadu snadno čitelných údajů. Jezdci si mohou vybrat jeden ze tří stylů zobrazení podle svých osobních preferencí. Všechny tři zobrazují centrální digitální rychloměr. Sportovní styl obsahuje radiální blokový otáčkoměr, zatímco Inteligentní styl má jemnější ručičkový otáčkoměr a Autentický styl zobrazuje konvenčně vypadající ručičkový otáčkoměr.

Každý displej obsahuje širokou škálu informací o chodu stroje a Inteligentní styl jedinečně zahrnuje animovaný vizualizér, který neustále mění vzhled, aby zlepšil pocit harmonie mezi jezdcem a strojem a poskytl každé cestě další rozměr.

Připojení chytrých telefonů

Jezdci modelu TMAX mohou připojit svůj chytrý telefon k 7palcové plnnobarevné obrazovce přes Bluetooth, Wi-Fi nebo USB port umístěný ve voděodolném předním úložném prostoru, který také obsahuje speciální držák chytrého telefonu.

Po připojení chytrého telefonu může jezdec pomocí joysticku a domovského tlačítka na levém řídítku vybrat vybrané funkce, včetně přehrávání hudby, přijímání upozornění, sledování místního počasí a dalších. Chcete-li poslouchat hudbu nebo odpovídat na hovory, potřebujete pouze set sluchátek a mikrofonu** připojenou přes Bluetooth – a text lze zobrazit, když TMAX zastaví.

Navigace Garmin s kompletními mapami*

Nový připojený TMAX umožňuje jezdcům přístup k navigaci Garmin s kompletními mapami, která poskytuje mluvené pokyny krok za krokem prostřednictvím setu v helmě** připojeného přes Bluetooth k TMAX. Tento nejmodernější systém obsahuje aktuální dopravní informace a nabízí možnosti objížděk pro ušetření času. Funkce navigace Garmin PhotoReal Junction View (fotonáhled křižovatky) realisticky zobrazuje křižovatky a mimoúrovňové křižovatky na trase pro snadnou navigaci a jasně zbarvená šipka upozorní jezdce TMAX na vhodný jízdní pruh pro další výjezd.

Funkce navigace Garmin Rider Alerts (upozornění pro jezdce) poskytuje širokou škálu informací o nadcházejících nebezpečích na trase, jako jsou ostré zatáčky, a také zobrazuje upozornění na omezení rychlosti, blízké školy a další. Funkce sledování paliva odhaduje vzdálenost do nutnosti dotankovat a navrhuje místa k zastavení. Navigační systém Garmin s kompletními mapami modelu TMAX také zobrazuje povětrnostní podmínky v reálném čase a denní předpověď, takže je cenným přínosem pro každou cestu.

Plnobarevný 7palcový displej TFT poskytuje jasné a snadno čitelné navigační informace, nadále zobrazuje informace o chodu stroje podél horní a boční části displeje a umožňuje spustit aplikaci a vybrat nabídky pomocí joysticku na řídítkách.

* Navigace Garmin s kompletními mapami vyžaduje smlouvu o předplatném a není nabízena ve všech zemích. Některé navigační funkce nejsou dostupné ve všech zemích, dostupnost si ověřte u společnosti Garmin.

** Komunikační souprava není součástí TMAX.

Lehká kola Spin Forged

Sportovní a precizní ovladatelnost modelu TMAX je dále zdokonalena osazením nových lehkých kol Spin Forged s 10 paprsky, která byla vyrobena pomocí exkluzivní technologie Yamaha, procesu, který umožňuje vyrábět kola s mnohem tenčími sekcemi při stejné pevnosti. Tato nová lehčí kola snižují neodpruženou hmotnost pro citlivější odpružení a moment setrvačnosti je snížen přibližně o 10 % vpředu a 6 % vzadu, aby byla zajištěna sportovnější jízda a lehčí ovladatelnost.

Nově vyvinuté nastavení odpružení a nové pneumatiky Bridgestone

Odpružení motocyklového typu modelu TMAX je vybaveno špičkovou 41mm obrácenou vidlicí a zadním systémem s jedním tlumičem a poskytuje nejlepší jízdní vlastnosti ve své třídě a vynikající stabilitu při všech rychlostech. Model TMAX pro rok 2022 má upravené nastavení odpružení, které bylo vyvinuto tak, aby poskytovalo lepší pocit z přední části v kombinaci s vylepšenou agilitou. Toho bylo dosaženo zvýšenou tlumicí silou, která dodává při odpružení trochu pevnější pocit.

Sportovní ovladatelnost a stabilita při vysokých rychlostech modelu TMAX jsou také vylepšeny použitím nových pneumatik Bridgestone Battlax SC2 specifických pro tento nový model, které byly vyvinuty společně s exkluzivními koly Yamaha Spin Forged a přepracovaným nastavením odpružení.

Sportovnější jízdní poloha

Byla vyvinuta upravená jízdní poloha, aby si jezdec mohl užít plný sportovní potenciál výkonného motoru 560cc EURO5 a lehkého hliníkového šasi modelu TMAX. Všechny tři body jezdeckého trojúhelníku byly posunuty, aby se docílilo o něco více dopředu nakloněné polohy těla. Toho bylo dosaženo použitím nových níže umístěných kovaných hliníkových řídítek s redukovaným záklonem, stejně jako delším hlavním sedlem a delšími stupačkami, které nabízejí větší volnost pohybu.

Tato sportovnější dopředu nakloněná jízdní poloha spolu s novým tvarem řídítek poskytuje jezdci vyšší úroveň zpětné vazby od předního kola, což mu umožňuje cítit se lépe spojený s povrchem vozovky – a vysoká kvalita kovaných hliníkových řídítek podtrhuje prémiovou povrchovou úpravu a nejlepší specifikaci ve své třídě tohoto nejprodávanějšího sportovního skútru.

Nastavitelné opěradlo jezdce

Delší hlavní sedlo je vybaveno nastavitelným opěradlem jezdce s celkovým pohybem vpřed/vzad o 30 mm, což poskytuje další podporu při zrychlování a větší pohodlí při delších jízdách. Společně s delšími stupačkami a novými řídítky zlepšuje delší sedlo ergonomii a umožňuje jezdcům s různou postavou najít tu nejlepší jízdní polohu a dává také všem jezdcům větší volnost při úpravě držení těla tak, aby vyhovovalo různým jízdním podmínkám.

Štíhlejší střední část a užší sedlo kolem stehen modelu TMAX také zlepšují dosah nohou jezdce na zem a pro větší pohodlí pasažérů při delších jízdách jsou stupačky sníženy o 5 mm a pozice boků je zvýšena o 15 mm.

Kompaktní nový nízkohlučný nastavitelný čelní štít

TMAX je vybaven nově navrženým nastavitelným předním štítem, které přispívá ke kompaktnějšímu designu kapotáže nového modelu. Klíčovým prvkem nového štítu je centrální přívod vzduchu, který je navržen tak, aby snižoval tlak větru na horní část těla jezdce při vyšších rychlostech pro pohodlnější a příjemnější jízdu. Dalším rysem nového designu štítu je, že snižuje hluk větru a přispívá k lepší akustice nového modelu – umožňuje jezdci využívat různé zvukové služby chytrého telefonu při používání Bluetooth komunikačního systému přilby propojeného s TMAX.   

Škrticí klapka Yamaha řízená čipem (YCC-T) s APSG

Evropský sportovní skútr číslo jedna nabízí kompletní balíček technologií ride-by-wire v podobě nové rukojeti systému APSG (Accelerator Position Sensor Grip), která je propojena s osvědčenou procesorem řízenou škrticí klapkou Yamaha (YCC-T). Tato nová rukojeť APSG nahrazuje konvenční systém lanek a kladek a je vybavena magnetem a senzorem, který detekuje vstupy plynu a přenáší data do YCC-T.

Tato lehká jednotka je vybavena pružinou, jezdcem a převodem, které poskytují různé stupně odporu, takže nabízí vynikající ovladatelnost spolu s intuitivním pocitem tradičního lankového plynu.

Kombinované světlomety ve stylu supersportovního motocyklu a zadní jednotka ve tvaru T

TMAX je nejpokročilejší skútr, jaký kdy Yamaha vyrobila, a vzhled a dojem z modelu pro rok 2022 jej posouvá o krok blíže světu motocyklů s jeho novou agresivní tváří, která by nevypadala nepatřičně ani zaparkovaná vedle supersportovního motocyklu řady R.

Nově navržené tenčí dvojité LED světlomety jsou vybaveny monofokálními čočkami, které promítají brilantní paprsek světla pro vynikající vidění při jízdě v noci a 24hodinovou viditelnost. Kompaktní a sportovní design obsahuje integrovaná směrová světla pro nádherně vytříbený vzhled, který podtrhuje prémiovou povrchovou úpravu a vysoký status tohoto sportovního skútru, špičky ve své třídě.

Pohled na zadní část TMAX je stejně působivý jako předek. Nové zadní světlo se vyznačuje exkluzivním designem ve tvaru písmene T s integrovanými směrovými světly, který posiluje silnou a odvážnou přítomnost tohoto vysoce výkonného stroje.

Vysoce výkonný motor EURO5 o objemu 560 ccm

Původní TMAX byl první skútr, který nabízel výkon motocyklu s pohodlím skútru. Během své 20leté vlády jako nesporný král sportovních skútrů nabízel trvale tento mimořádně úspěšný stroj evropským jezdcům nejlepší balíček sportovního výkonu, prvotřídní techniky a prémiové jízdní kvality.

Klíčovým rysem výkonného paralelního dvouválcového motoru o objemu 560 ccm je jeho stejnoměrná 360stupňová kliková hřídel s horizontálně protilehlým vratným vyvažovačem pístů. Tento jedinečný design, který se nepodobá žádnému jinému motocyklu nebo skútru, pomáhá eliminovat vibrace bez potřeby konvenčního otočného vyvažovače, čímž podstatně snižuje výšku motoru a umožňuje použití větší úložné plochy pod sedlem. Přijetím tohoto exkluzivního uspořádání TMAX byli konstruktéři společnosti Yamaha schopni vytvořit motor, který je výkonný, kompaktní a má hladký chod – ideální vlastnosti pro sportovní skútr.

Původní TMAX byl také prvním sportovním skútrem s motorem napevno uloženým v trubkovém šasi, což je klíčový prvek, který umožnil jezdcům poprvé si užít výkon motocyklového typu.

Osobitý zvuk výfuku

TMAX je známý pro svou silnou kvalitu zvuku s jasným a hlubokým tónem výfuku, který je jedinečný pro tento ikonický sportovní skútr, a jeho výrazná tonalita zvýrazňuje vzrušení z jízdy a vytváří přímé spojení mezi jezdcem a motorem.

Se svou 360° klikovou hřídelí a vodorovně protilehlým vratným vyvažovačem pístů má konfigurace motoru TMAX ze své podstaty mechanicky tichý design a při vývoji motoru o objemu 560 ccm se pozornost soustředila na vytvoření speciálně vyladěného zvuku, který doplňuje a zvyšuje sportovní charakter TMAX. Tento čistý a hluboký zvuk zprostředkovává pocit síly při nízkých otáčkách – a intenzita se zvyšuje s otáčením rukojeti plynu, což poskytuje vzrušující a uspokojivou jízdu při všech rychlostech.

Bezklíčový přístup a zapalování Smart Key a nově navržené ovládací spínače

Bezklíčové ovládání umožňuje jezdci přístup ke svému skútru, pokud má u sebe klíč Smart Key, a model TMAX pro rok 2022 posouvá pohodlí na skútru na novou úroveň s nově navrženými spínači, které celý proces zjednodušují. Nový středový spínač spojuje mnoho funkcí dohromady, takže jezdec nyní může zapínat a vypínat hlavní napájení, aktivovat hlavní spínač a zámek řízení na řídítkách a otevřít sedlo s menším počtem kroků.

Elektricky ovládaný uzávěr palivové nádrže v aerodynamickém stylu

TMAX je první motocykl nebo skútr společnosti Yamaha, který je vybaven chytrým uzávěrem palivové nádrže v aerodynamickém stylu, který se automaticky otevře, pokud je pant vyklopen do dvou minut od vypnutí hlavního vypínače. K tomuto zapuštěnému uzávěru palivové nádrže lze také kdykoli přistupovat, pokud má uživatel u sebe klíč Smart Key – a zámek řízení nebo zámek hlavního stojanu jsou aktivní. K dispozici je také alarm, který zazní, pokud uzávěr palivové nádrže nebyl správně uzavřen při zapnutí hlavního spínače.

Hlavní vlastnosti TMAX

Nová konektivní multidisplejová 7palcová a plnobarevná obrazovka TFT

Připojení smartphonu prostřednictvím aplikace MyRide a MyRide – Link

Navigace Garmin s kompletními mapami*

Vodotěsný úložný prostor pro smartphone s USB

Podsvícený středový spínač

Výkonný, pevně usazený dvouválcový motor o objemu 560 ccm splňující normu EURO5

Hladká a účinná řemenová převodovka CVT

Výkon 35 kW, licence A2

Jasný, hluboký a čistý zvuk motoru

Nejlehčí ve své třídě – hmotnost 218 kg s provozními náplněmi

Nový dynamický sportovní design kapotáže s maskou inspirovanou supersportem

Štíhlejší střední část

Přepracovaný nastavitelný čelní štít se středovým větracím otvorem

Odvážné nové dvojité štíhlé světlomety LED s integrovanými směrovými světly

Exkluzivní LED zadní světlo modelu TMAX ve tvaru T s integrovanými směrovými světly

Sportovnější jízdní poloha

Vylepšená ergonomie jezdce i spolujezdce

Delší sedlo s nastavitelným opěradlem jezdce

Delší stupačky

Přepracované boční kryty ve tvaru bumerangu

Kovaná hliníková řídítka s přepracovaným tvarem

Bezklíčové, elektricky ovládané víko palivové nádrže v aerodynamickém stylu

Pouze prémiové komponenty

Bezklíčový přístup a zapalování Smart Key se zjednodušenými ovládacími spínači

Funkce na obrazovce ovládané joystickem na řídítkách

Lehký rám z hliníku litého pod tlakem metodou CF

Radiálně upevněné přední brzdové třmeny se 4 protilehlými pístky

Nová lehká kola Spin Forged s 10 paprsky

Nově vyvinuté pneumatiky Bridgestone Battlax SC2 specifické pro tento model

Invertované 41mm vidlice a zadní odpružení s přepákováním

Sportovnější nastavení tlumení odpružení

Procesorem řízená škrticí klapka Yamaha (YCC-T)

Snímač polohy plynové rukojeti (APSG)

Systém kontroly trakce

Systém D-MODE s volitelnými provozními režimy motoru

Velký, osvětlený úložný prostor – jedna integrální helma nebo aktovka/notebook

Hlavní stojan uzamykatelný proti krádeži

* Navigace Garmin s kompletními mapami vyžaduje smlouvu o předplatném a není nabízena ve všech zemích. Některé navigační funkce nejsou dostupné ve všech zemích, dostupnost si ověřte u společnosti Garmin.

TMAX Tech MAX: Spokojte se jen s ikonou.

TMAX Tech MAX je dokonalý sportovní skútr společnosti Yamaha, který je navržen tak, aby uspokojil i ty nejnáročnější zákazníky, kteří vždy vyžadují ty nejlepší parametry.

TMAX Tech MAX sdílí stejné parametry jako nový TMAX 2022 a těží z řady dalších technologií, které se soustředí na poskytování ještě kvalitnějšího zážitku z jízdy.

Štít na Tech MAX je elektricky nastavitelný, což umožňuje jezdci rychle nastavit výšku štítu tak, aby co nejlépe vyhovovala jízdním podmínkám. Tento štít je navržen tak, aby poskytoval pohodlnou jízdu, zejména při vyšších rychlostech, a také pomáhá snižovat hluk větru, aby si jezdec mohl vychutnat přenos zvuku do své náhlavní soupravy připojené přes Bluetooth.**

Majitelé TMAX Tech MAX jsou typicky celoroční jezdci, kteří používají svou Yamahu pro týdenní dojíždění i víkendové výlety, a vyhřívané sedlo a vyhřívané rukojeti zajišťují jízdní komfort po celý rok, i na delších cestách.

Tempomat je součástí standardní výbavy a je velice ceněnou funkcí, která dokáže jízdu na dlouhé vzdálenosti ještě více zpříjemnit a může také jezdcům pomoci dodržovat místní rychlostní omezení.

Zadní odpružení s přepákováním na TMAX Tech MAX je nastavitelné, což usnadňuje nastavení stroje tak, aby vyhovoval jízdě sólo nebo ve dvou. Standardem jsou také podsvícené spínače a v interiéru jsou použity prémiové materiály, které podtrhují status Tech MAX jako dokonalého sportovního skútru.

** Náhlavní souprava připojená přes Bluetooth není součástí dodávky.

Exkluzivní hlavní vlastnosti TMAX Tech MAX

Vyhřívané sedlo s vylepšenou regulací teploty

Vyhřívané rukojeti

Elektricky nastavitelný čelní štít

Tempomat

Podsvícená fluorescenční řídítka a středové spínače

Nastavitelné zadní odpružení

Interiér prémiové kvality

Hmotnost s provozními náplněmi 220 kg

Barvy, dostupnost a cena modelů TMAX a TMAX Tech MAX.

TMAX bude k dispozici ve 3 barvách: Extreme Yellow, Icon Blue a Sword Grey. TMAX Tech MAX bude k dispozici ve 2 barvách: Dark Petrol a Power Grey.

Dodávky evropským prodejcům Yamaha budou zahájeny od března 2022. Ceny se v jednotlivých regionech liší, takže pro další informace se obraťte na národního distributora značky Yamaha.

Originální příslušenství a oblečení Yamaha

Společnost Yamaha vyvinula řadu originálního příslušenství, které umožňuje majiteli modelu TMAX snadno přizpůsobit svůj sportovní skútr a postavit si svůj vlastní jedinečný stroj, který nejlépe vyhovuje jeho individuálnímu životnímu stylu a použití.

Neustále se rozrůstající řada zahrnuje výběr komfortního, kosmetického a výkonnostního příslušenství, které vyvinula společnost Yamaha pro modely TMAX a Tech MAX pro rok 2022. Výběrem pouze originálního příslušenství si zákazník může být jistý, že každá položka byla vyrobena tak, aby perfektně seděla, a že byla vyrobena ve stejně vysoké kvalitě jako jejich stroj.

Společnost Yamaha také nabízí komplexní výběr jezdeckého vybavení a oblečení pro volný čas, které jsou vhodné pro jezdce TMAX a TMAX Tech MAX, včetně jezdeckých bund a rukavic s osvědčením CE, výběru triček, mikin s kapucí, baseballových čepic a další věcí pro muže, ženy a děti.

MyRide

Díky bezplatné aplikaci MyRide od společnosti Yamaha si všichni jezdci na strojích TMAX mohou užít každou jízdu i informaci ještě víc. Je k dispozici pro zařízení iOS a Android, sleduje a ukládá každou absolvovanou trasu a umožňuje uživatelům vytvářet vlastní příběhy a přidávat obrázky, které pak lze sdílet na sociálních sítích. Aplikace MyRide také uživateli umožňuje kontrolovat všechny jízdní statistiky včetně celkové vzdálenosti, nadmořské výšky, nejvyšší rychlosti, průměrné rychlosti, zrychlení a úhlu náklonu a porovnat je s ostatními jezdci.