2021 Yamaha TMAX v edici k 20. výročí

Oslava ikony

Svět motorových jednostopých vozidel se navždy změnil, když společnost Yamaha v roce 2001 uvedla na trh originální model TMAX. Tento dynamický sportovní skútr, který byl prvním strojem nabízejícím výkon motocyklu s komfortem a praktičností skútru, proměnil život stovek tisíc vyznavačů modelu TMAX po celé Evropě.

TMAX píše neskutečný příběh nejprodávanějšího sportovního skútru v Evropě každý rok od svého uvedení na trh a během této cesty si v zástupu svých fanoušků vybudoval skutečně ikonické postavení. Dvě desítky let po představení úplně prvního modelu TMAX vytvořila značka Yamaha model ve speciální edici, který připomíná vynikající úspěchy jednoho z nejoblíbenějších a nejuznávanějších designů v historii společnosti.

TMAX v edici k 20. výročí přináší řadu exkluzivních doplňků, využívá novou jedinečnou barvu a vzdává tak hold neustávajícím úspěchům nejúspěšnějšího sportovního skútru na světě. Milovníci modelu TMAX tak mají příležitost vlastnit špičkovou edici tohoto skutečně pozoruhodného stroje Yamaha.

TMAX: Nic než MAX

Před TMAX měl každý, kdo hledal rychlý, pohodlný a příjemný způsob dojíždění do práce, na výběr skútr s menším objemem nebo motocykl s mechanickým řazením. Obě tyto možnosti byly pro mnoho zákazníků dobré, ale nebylo to ideální řešení ani pro náročnou skupinu dojíždějících, ani pro rekreační jezdce, kteří konkrétně chtěli stroj nabízející jednoduchost automatického skútru ve stylu „nastartuj a jeď“ spolu se vzrušující akcelerací a stabilitou při vyšších rychlostech nabízenou sportovními motocykly.

Návrháři společnosti Yamaha rozpoznali mezeru na trhu a koncem 90. let se pustili do projektu konstrukce nejrychlejšího skútru na světě. Bylo dovoleno naprosto cokoli – v charakteristickém stylu značky Yamaha ignorovala společnost konvenční myšlení a vytvořila zcela nový druh hybridního jednostopého vozidla, který úspěšně kombinoval vyspělou technologii motoru a odpružení z motocyklu s uživatelsky přívětivými vlastnostmi skútru. Radikální TMAX, vybavený šasi step-through a kapotáží rozrážející vzduch – a také automatickou převodovkou, luxusním sedlem a velkým úložným prostorem pod sedlem – byl pro značku Yamaha riskantním krokem do neznáma. Tenhle risk ale nakonec jednou provždy změnil segment dojíždění na větší vzdálenosti.

Zbytek je již známá historie, protože v roce 2001 byl tento inovativní a vzrušující vysoce výkonný maxi skútr uveden na pulzující evropský trh, který ještě nikdy nic takového neviděl. Díky jedinečné kombinaci výkonu motocyklu a komfortu a praktičnosti skútru se dojíždění na větší a střední vzdálenosti stalo rychlejší, jednodušší a zábavnější než kdykoli předtím.

Nejprodávanější sportovní skútr po 20 let bez přerušení

Původní model TMAX ve skutečnosti natolik předstihl svou dobu, že pro něj neexistovala ani kategorie, a tak společnost Yamaha vytvořila třídu sportovních skútrů, která se od té doby stala nejdůležitějším segmentem v oboru skútrů.

TMAX si udržuje svou nesmírnou popularitu a od svého uvedení na trh před 20 lety je každoročně nejprodávanějším sportovním skútrem. TMAX, kterého se v Evropě prodalo téměř 300 000 kusů, je zdaleka nejúspěšnějším sportovním skútrem, jaký byl kdy vyroben, a je jedním z nejdůležitějších modelů v nabídce značky Yamaha.

Časová osa TMAX: Vývoj ikony

Během své pozoruhodné historie se model TMAX neustále vyvíjel tak, aby vyhovoval potřebám a přáním každé nové generace zákazníků. 1. generace TMAX, poháněná dvouválcovým motorem o objemu 500 ccm schopným dosáhnout rychlosti 160 km/h, byl první skutečný sportovní skútr. Díky své kompaktní pohonné jednotce pevně namontované v ocelovém trubkovém rámu poskytl novou úroveň stability při vysokých rychlostech, což z něj dělalo ideální vozidlo pro zákazníky, kteří potřebovali rychlý, pohodlný a snadno použitelný stroj k dojíždění na větší vzdálenosti.

2. generace TMAX v letech 2004 až 2007 posunula nejlepší výkon ve své třídě na novou úroveň použitím výkonnějšího motoru se vstřikováním paliva, zatímco kvalita ovládání byla vylepšena novou vidlicí a dvojitými předními kotoučovými brzdami s volitelným systémem ABS. Byla namontována parkovací brzda a nově bylo použito větší 15palcové zadní kolo.

3. generace TMAX v roce 2008 přišla se zcela novou kapotáží a ovladatelnost byla vylepšena zavedením zcela nového lehkého rámu z litého hliníku. Průměr trubek vidlice se zvětšil o 2 mm na 43 mm a bylo uvedeno také nové 15palcové přední kolo.

V roce 2012 byl představen model TMAX 4. generace, který charakterizoval nový design kapotáže a motor o objemu 530 ccm s řemenovou převodovkou – a nové hliníkové kyvné rameno snížilo neodpruženou hmotnost a zajistilo ještě plynulejší a citlivější chod zadního odpružení.

5. generace TMAX dorazila v roce 2015 a jejími nejvýznamnějšími novými vlastnostmi byla motocyklová přední vidlice typu upside down a brzdové třmeny s radiálním upevněním, které podtrhovaly pozici tohoto ikonického sportovního skútru jako modelu s nejlepšími technickými parametry ve své třídě.

6. generace TMAX v roce 2017 přinesla nový dynamický vzhled a obsahovala řadu sofistikovaných elektronických pomůcek pro jezdce, které nabízely ještě větší ovladatelnost v různých jízdních podmínkách. Jeho prvotřídní technické parametry zahrnovaly elektronické ovládání škrticí klapky Yamaha (YCC-T) a systém kontroly trakce (TCS) – a TMAX byl také nabízen s vyšší výbavou verze SX, která obsahovala přepínatelné režimy výkonu D-MODE. A verze DX byla také vybavena tempomatem, vyhřívaným sedlem a rukojeťmi a elektricky nastavitelným čelním štítem.  

V roce 2020 byl na trh uveden nejdynamičtější a nejvýkonnější model TMAX ze všech. Jeho nová agresivnější kapotáž v kombinaci s motorem o objemu 560 ccm přenesla celý zážitek z modelu TMAX zase o kus dál a posílila jeho status nejlepšího vysoce výkonného skútru všech dob.

TMAX v edici k 20. výročí: MAX evoluce.

Jako poctu vynikajícímu úspěchu modelu TMAX za poslední dvě desetiletí představila Yamaha nový TMAX v edici k 20. výročí. Vyrobeno bude pouze 560 jednotlivě očíslovaných kusů, což z ní učiní jednu z nejexkluzivnějších speciálních edic značky Yamaha, kterou určitě ocení zákazníci TMAX po celé Evropě.

Unikátní kapotáž z kovaného karbonu

Klíčovou vlastností tohoto nového modelu je kapotáž z kovaného karbonu, která dává každému skútru vlastní zvláštní identitu. Na rozdíl od tradičního karbonu s jednotným vzorem tkaní uhlíkových vláken jsou u TMAX v edici k 20. výročí použity komponenty z kovaného karbonu s vlastním individuálním povrchem, díky kterému je každá z 560 jednotek jedinečná.

Charakteristické boční části ve tvaru bumerangu, stejně jako přední blatník a tepelný kryt tlumiče výfuku, jsou vyrobeny z tohoto pevného a lehkého karbonového materiálu, což dává modelu TMAX v edici k 20. výročí ještě dynamičtější vzhled a luxusní dojem – a žluté zvýraznění bumerangů a blatníku připomíná jasně žluté barevné schéma původního modelu.

Speciální vyhřívané sedlo a vyhřívané rukojeti

Exkluzivní vyhřívané sedlo vyrobené z prvotřídních materiálů je doplněno žlutým prošíváním, které ladí s prvky na bumeranzích a předním blatníku. A logo ke 20. výročí potvrzuje exkluzivní status tohoto skútru. Standardem jsou také vyhřívané rukojeti doplněné o speciální koncovky, které vylepšují specifikaci tohoto ikonického sportovního skútru.

Očíslovaný štítek

Každý model TMAX v edici k 20. výročí bude vybaven očíslovaným štítkem, který potvrzuje jeho exkluzivitu jedné z pouhých 560 jednotek, které byly vyrobeny jako pocta nejúspěšnějšímu a nejikoničtějšímu sportovnímu skútru. Spolu s jedinečnou charakteristickou kapotáží z kovaného karbonu dává výrobní číslo každému jednotlivému stroji vlastní zvláštní identitu.

Exkluzivní barva

Nejunikátnější a nejžádanější model TMAX, který byl kdy vyroben, má povrchovou úpravu ve speciální barvě Tech Graphite, která podtrhuje dynamický vzhled tohoto velmi zvláštního skútru a dokonale doplňuje exkluzivní kapotáž z kovaného karbonu. Jeho prestižní postavení zdůrazňují kontrastní kola bronzové barvy.

Klíčové vlastnosti modelu Yamaha TMAX v edici k 20. výročí

 • Unikátní kapotáž z kovaného karbonu
 • Speciální vyhřívané sedlo a vyhřívané rukojeti
 • Exkluzivní barva
 • Výkonný motor o objemu 560 ccm splňující normu EURO5
 • Dynamický a agresivní design kapotáže
 • Elektronický displej
 • Tempomat
 • Integrované přední LED blikače
 • Plná výbava s nejlepší specifikací ve své třídě
 • Lehký hliníkový rám
 • Systém kontroly trakce a D-MODE
 • Velký úložný prostor
 • Bezklíčový přístup a zapalování Smart Key
 • Přístrojový panel Monotone TFT
 • Odpružení motocyklu s optimalizovaným nastavením
 • Systém zamykání středového stojanu

Systém online objednávek

Nový model Yamaha TMAX v edici k 20. výročí bude k dispozici výhradně prostřednictvím systému online objednávek, který je navržen tak, aby byl rychlý a snadno použitelný. Tento systém má být spuštěn 31. března 2021 a brzy budou oznámeny podrobnosti o celém postupu. Očekávejte další informace.